Bóle stawu barkowego stanowią, drugą po bólach kręgosłupa, przyczynę dolegliwości narządu ruchu człowieka. Wynika to z dużego stłoczenia w obrębie małej przestrzeni wielu tkanek odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie stawu ramiennego realizując zaawansowane, wielokierunkowe zadania ruchowe.
Złożona struktura i funkcje stawu barkowego powodują że procesy chorobowe mają niejednokrotnie złożony charakter, utrudniający właściwe rozpoznanie i ukierunkowane leczenie. Z tego powodu określa się je często w sposób bardzo ogólny „zespołem bolesnego barku”. Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych stawu barkowego stanowi „zespół stożka rotatorów” objawiający się bólem przy ruchach odwodzenia ramienia.
Inną częstą przyczyną bólu w obrębie kończyny górnej są zmiany zwyrodnieniowe. Objawiają się one bólem, deformacjami oraz dysfunkcją ruchową stawu. Dolegliwości te są ściśle skorelowane z wiekiem, wykonywaną pracą zawodową bądź nadmiernym wysiłkiem i przeciążeniem stawu np. w sporcie gdzie mogą mieć również swoją przyczynę w przebytych, nawracających i źle wyleczonych urazach.
Do celów diagnostycznych wykorzystywane są zarówno metody badania klinicznego ( szeroki wywiad oraz badanie fizykalne ) jak i techniki badania obrazowego ( RTG, USG, MR). W badaniu klinicznym ocenie podlegają : ból, zakres ruchomości czynnej i biernej w stawach, siła mięśniowa oraz zaburzenia wzorców ruchowych.
Podjęcie leczenia na wczesnym etapie może uchronić lub znacząco ograniczyć rozwój zmian zwyrodnieniowych. Rozpoczęcie systematycznej, ukierunkowanej rehabilitacji ruchowej jest najlepszym i najskuteczniejszym sposobem walki z bólem i ograniczeniem ruchomości stawu. Stosuje się ćwiczenia zwiększające zakres ruchów oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie w obrębie zajętego stawu. W przebiegu usprawniania należy unikać nadmiernego wysiłku oraz ćwiczeń potęgujących ból.
Proces usprawniania bolesnego barku można podzielić na 4 etapy:
- W etapie pierwszym etapie można zastosować krótkotrwałe unieruchomienie, maksymalnie do 72 godzin oraz zastosowanie kompresów chłodzących w celu złagodzenia bólu.
- W etapie drugim dąży się do odtworzenia pełnej ruchomości stawu barkowego poprzez wykonywanie ćwiczeń w pełnym zakresie ruchu i ćwiczeń rozciągających.
- Etap trzeci to okres odbudowy siły i wytrzymałości mięśni oraz poprawa koordynacji nerwowo mięśniowej.
- Etap czwarty to nauka i doskonalenie czynności, wytrzymałości i techniki przy ruchach wykonywanych w stawie barkowym.
Ćwiczenia które przygotowałem można wykonywać od etapu drugiego do czwartego.
Sprzęt który będziemy potrzebować to:
- Hantel na początek 1 kg.
- Guma oporowa – im lżejsza tym lepsza.
- Drążek od miotły lub mopa.
- Krzesło lub stabilny stołek.
Serdecznie zapraszam do ćwiczeń. Mam nadzieję że poćwiczymy razem 🙂
Ale za nim to zrobimy chciałbym żebyś obejrzał poniższe wideo żeby wiedzieć jak się do tego przygotować.