Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego.

Procesy zwyrodnieniowe narządu ruchu, a także kręgosłupa spowodowane są starzeniem się organizmu. Są to procesy nieodwracalne których nie możemy powstrzymać. Ale mamy wpływ jak będą się one kształtowały się w stosunku do naszego całego aparatu ruchu. Im bardziej będziemy wykonywali ćwiczenia fizyczne, tym skutki nadchodzących zmian będą postępowały łagodniej i wolniej.

Na zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowy oddziaływują również przebyte urazy, choroby narządu ruchu oraz mikro urazy do których możemy doprowadzać każdego dnia. W tym odcinku dochodzi często do przeciążenia poprzez brak ruchu spowodowaną długotrwałą pozycję siedzącą.

Dolegliwości:

Na zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym „pracujemy” latami. Do najczęstszych objawów zaliczamy:

  • ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym,
  • ograniczenie zakresu ruchu ( tzn: nie możemy z pozycji stojącej dotknąć palami dłoni podłogi),
  • ale najgorsze objawy mogą pojawić się jeżeli struktury kostne zaczynają uciskać układ nerwowy i wtedy dochodzi do zaburzeń neurologicznych.

Diagnostyka:

Rozpoznanie stwierdza się za pomocą zdjęcia rentgenowskiego (RTG) lub tomografii komputerowej (TK), gdzie zaobserwować można charakterystyczne zmiany takie jak:

  • zmiejszenie wysokości pomiędzy trzonami kręgów.
  • zmiejszenie otworów międzykręgowych.
  • zmniejszenie przekroju kanału kręgowego.
  • osteofity.

Charakterystyka objawów:

Charakterystyczne jest to, że zmianom widocznym na badaniach obrazowych nie zawsze towarzyszą dolegliwości bólowe. Czasami zaś niewielkie zmiany powodują duży ból. Nie ma tutaj reguły. Dlatego zawsze oprócz diagnostyki obrazowej powinna być przeprowadzony wywiad oraz testy kliniczne, po to żeby pacjent był w należyty sposób zdiagnozowany.

Postępowanie fizjoterapeutyczne:

Najlepszym w tym przypadku jest postępowanie poprzez ruch który ma na celu podtrzymanie sprawności ruchowej zajętego zwyrodnieniem odcinka kręgosłupa oraz zapobieganie rozwojowi zmian w sąsiednich, przeciążonych segmentach ruchowych. Należy stosować ćwiczenia zwiększające siłę i elastyczność mięśniową, więzadeł i torebek stawowych. Z puli ćwiczeń należy wyeliminować wszelkie ruchy, które nasilają dolegliwości.

Pamiętaj że nigdy nie jest za późno żeby zacząć swoją przygodę z ćwiczeniami. Jeżeli nigdy nie wykonywałeś ćwiczeń na kręgosłup i zastanawiasz się gdzie zacząć, to klikając w poniższy guzik zostaniesz przeniesiony na stronę z najlepszymi ćwiczeniami na kręgosłup.