Ból w stawie biodrowym.

Najlepsze ćwiczenia na staw biodrowy.

Schorzenia stawu biodrowego stanowią jedną z częstszych patologii narządu ruchu człowieka. Wśród pacjentów którzy zgłaszają się do mnie do gabinetu stanowią oni sporą część. Jest to problem w dużej mierze cywilizacyjny, co świadczy że ten problem będzie się pogłębiał a nie kurczył.

Wśród przyczyn dolegliwości w obrębie stawów kończyny dolnej na pierwsze miejsce wysuwają się przeciążenia statyczne (potęgowane nadwagą), ale mogą być to również wady wrodzone i nabyte, urazy, choroby metaboliczne czy też mało aktywny tryb życia. Pamiętać należy, że aparat ruchu człowieka z racji swojej budowy i funkcji potrzebuje dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania odpowiedniej, stymulującej dawki aktywności fizycznej.

Istotę procesu zwyrodnieniowego stanowi prawdopodobnie przeciążenia stref największego obciążania stawu lub zaburzenia w ukrwieniu kostnych końców stawowych, zwłaszcza głowy kości udowej, ponadto zmiany zawartości płynu lub zmiany uwarunkowane genetycznie.

Staw biodrowy jest stawem kulistym, panewkowym i wieloosiowym. Składa się z głowy kości udowej i panewki utworzonej przez kość miedniczą.

Objawy kliniczne bólu biodra:

  • Ból w okolicy stawu biodrowego – ból wysiłkowy, ból stały o dużym natężeniu, w zaawansowanym procesie zwyrodnieniowym ból nocny. Najczęściej w okolicy pachwiny lub okolica krętarza większego, promieniującą czasem do kolana na przedniej powierzchni uda.
  • Charakter bólu: palący, dolegliwości nasilają się podczas wysiłku a ustępują po wypoczynku.
  • Poranna sztywność.
  • Ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym.
  • Przykurcz oraz przeciążenie mięśni, zwłaszcza tych które przyczepiają się do krętarza większego.

Diagnostyka:

Diagnostyka polega na wykonaniu zdjęcia RTG, przeprowadzeniu wywiadu klinicznego oraz przeprowadzeniu odpowiednich testów klinicznych.

Leczenie:

Jedną z metod leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych jest terapia za pomocą ruchu. Jest to skuteczna terapia zwłaszcza na początku choroby gdzie zmiany stawowe nie są duże. Polega ona na rozciągnięciu przykurczonych mięśni, nadaniu im odpowiedniego tonusu mięśniowego oraz wzmocnieniu tychże mięśni.

Ważnym elementem terapii ruchem jest rolowanie. Wykonuje się je na rolce do masażu, która miedzy innymi poprawia ślizg powięziowy, co w końcowym rezultacie daje mniejsze odczucia bólowe.

Program ćwiczeń dopasowałem w ten sposób żeby terapia na biodro była maksymalnie skuteczna i efektywna. Ćwiczenia podzieliłem na dni parzyste i dni nieparzyste dla przejrzystości działania.

Zapraszam zatem do wspólnej przygody w pozbyciu się bólu biodra 🙂

Po wykupieniu abonamentu dostajesz dostęp na sześć miesięcy do całej platformy z ćwiczeniami. Pamiętaj że Twój e-mail jest również hasłem.

Abonament 6-ścio miesięczny.

Cena 59,99 PLN , Przelew PayU

Pole NIP nie jest obowiązkowe

Kup teraz.
/

Dokonując zamówienia potwierdzasz zapoznanie się Polityką prywatności serwisu optimalbalance.eu

Dokonując zamówienia potwierdzasz zapoznanie się Regulaminem serwisu optimalbalance.eu