Staw kolanowy jest połączeniem pomiędzy dolnym końcem kości udowej a górnym końcem kości piszczelowej.
O stawie kolanowym myślimy często jako o pojedynczym stawie, jednak jest on złożonym stawem w ciele człowieka. Składa się z trzech oddzielnych elementów kostnych, które znajduje się we wspólnej jamie stawowej:
- Staw pomiędzy rzepką a dolnym końcem kości udowej (staw udowo-rzepkowy), który jest stawem płaskim w którym jedna kość ślizga się po drugiej.
- Staw między kłykciami kości udowej, a odpowiadającej im częściami kości piszczelowej.
Łąkotki:
Są płytkami zbudowanymi z twardej chrząstki włóknistej. Mają kształt litery C i leżą na powierzchni stawowej kości piszczelowej. Amortyzują wstrząsy i zapobiegają bocznym ruchom kości udowej.
Rzepka:
Leży wewnątrz silnego mięśnia czworogłowego uda. Rzepka jest największą trzeszczką ciała. Trzeszczki są kośćmi, które rozwijają się wewnątrz ścięgien mięśni. Chronią ścięgna, gdy te przesuwają się nad końcami kości długich.
Więzadła wewnątrztorebkowe.
Więzadła wewnątrztorebkowe łączą piszczel z kością udową w środku stawu kolanowego, zapobiegając przesunięciu się kolana do przodu lub tyłu.
Więzadła wewnątrztorebkowe, inaczej krzyżowe, układają się w kształcie litery X. Zapobiegają one przemieszczaniu się ku przodowi i tyłowi kości tworzących staw oraz stabilizuje je.
- Więzadło krzyżowe przednie – jest słabszym z dwóch więzadeł krzyżowych . Rozluźnia się, gdy kolana jest zgięte, a napina się przy wyprostowanym.
- Więzadło krzyżowe tylne – napina się podczas zginania kolana, stabilizuje kolano, gdy ciężar jest przenoszony na zgiętej nodze( np: podczas chodzenia).
Ból w stawie kolanowy może pojawić się z kilku powodów:
- Zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym.
- Mikro urazów.
- Siedzącym trybem pracy.
- Przykurczem w mięśniu czworogłowym uda.
Zestaw ćwiczeń na staw kolanowy jest odpowiedzią na zespół bolącego kolana. Można te ćwiczenia wykonywać od 3 do 5 razy w tygodniu.
Żeby wykonywać te ćwiczenia będziemy potrzebowali:
- ok 30 min czasu wolnego 🙂
- Ściany
- Krzesła
Pamiętaj że żadne z ćwiczeń nie może potęgować bólu. Ćwiczenia wykonywane regularnie zmniejszą dolegliwości bólowe oraz wzmocnią Twoje kolana.
Poniższe ćwiczenia również mogą być wykonywane również jeżeli czekasz na zabieg artroskopii.
Powodzenia:-)